Ana sayfa DÜNYA ABD Başkanı Biden geleneği bozmadı: İlk görüşme Kanada’yla

ABD Başkanı Biden geleneği bozmadı: İlk görüşme Kanada’yla

20
0
ABD Başkanı Biden geleneği bozmadı: İlk görüşme Kanada’yla
ABD Başkanı Biden geleneği bozmadı: İlk görüşme Kanada’yla

ABD Başkanı Joe Biden, ilk dış görüşmesini Kanada’ya yaptı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Biden, görüşmelerini çevrimiçi olarak gerçekleştirdi. Trump’la çok açık bir şekilde çatışan Trudeau, ABD ile yeniden yakın çalışmayı ‘dört gözle beklediğini’ kaydetti.

ABD Başkanı Biden geleneği bozmadı: İlk görüşme Kanada’yla

ABD’de 2020’nin Kasım ayında gerçekleşen seçimler sonucu iktidara gelen Demokrat Parti’li Joe Biden, iktidara geldiği günden bu yana ilk dış ‘ziyaretini’ gerçekleştirdi.

Geleneği devam ettiren Biden ilk görüşmeyi Kanada ile yaptı ve ülkenin Başbakanı Justin Trudeau ile görüştü. İki lider Covid-19 önlemleri kapsamında görüşmelerini çevrimiçi olarak gerçekleştirdi. Liderler toplantıda, ABD’de tutuklu bulunan iki Kanadalının serbest bırakılması başta olmak üzere, iklim krizi ile mücadele ve Çin ile ilgili karşılıklı politika geliştirilmesini de konuştular.

Etkinliğin online olmasıyla ilgili de konuşan yetkililer, “Kanada genellikle bir ABD başkanının ilk dış gezisi için seçilen duraktır ancak Covid-19 Bay Biden’in planlarını bozdu. Bunun yerine toplantı uzaktan yapıldı” açıklamasını yaptı.

BIDEN, TRUDEAU İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYİ UMUYOR

Bir Demokrat olan Biden, eski Cumhuriyetçi ABD Başkanı Trump’la ilişkileri genellikle sert kabul edilen bir Liberal olan Trudeau ile ilişklileri geliştirmeyi umduklarının da altını çizdi.

Kanadalı başbakan Trudeau, ayrıca ABD ile “Covid’i aşmak ve aynı zamanda tüm dünyada ağırlığımızı hissettirdiğimizden emin olmak için çalışma sözü veriyoruz” dedi.

Liderlerin gazetecilerden soru almaması iki lider için alışılmadık bir gelişme olarak görünüyor.

İki lider ayrıca, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak için iklim hedeflerini uyumlu hale getirme sözü verdiler.

Trudeau, düello haline gelen basın bültenleri ve tweetler aracılığıyla yürütülen bir söz savaşında Trump ile çok açık bir şekilde çatışmıştı. Ancak bu görüşmede Trudeau, ABD ile yeniden yakın çalışmayı ‘dört gözle beklediğini’ söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here