Ana sayfa DÜNYA Alman ordusunda neo-Nazi alarmı

Alman ordusunda neo-Nazi alarmı

21
0
Alman ordusunda neo-Nazi alarmı
Alman ordusunda neo-Nazi alarmı

Alman ordusunda neo-Nazi alarmı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya’da Askeri İstihbarat Servisi yeni bir rapor yayımladı. Rapora göre, Alman ordusu içinde Neonazi olduğu şüphesiyle incelenen askerlerin sayısında artış kaydedildi.

Buna karşın radikal İslamcı olduğu şüphesiyle incelenenlerin sayısı düştü. Almanya Federal Meclisi’nin ordudan sorumlu üyesi, Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Eva Högl’ün MAD 2020 raporuna dayanarak verdiği bilgilere göre 2019 yılında bu rakam 363 olarak belirlenmişti.

Högl bu artışa engel olmak adına, “Eğitim, yaptırım ve önlemlere gereksinimimiz var. Bunlar tutarlı, kesintisiz ve hızlı bir şekilde uygulanmalı” dedi. Raporda, vakaların sosyal medya gruplarındaki yazışmalardan veya açıkça Adolf Hitler selamı verilmesi gibi davranışlardan tespit edildiği bilgisine yer verildi. Högl, aşırı İslamcılık adı altında değerlendirilen şüpheli vakaların sayısında ise düşüş kaydedildiğini belirtti. Buna göre geçen yıl 31 vaka kaydedilirken, 2019 yılında 77 olay kayıtlara geçmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here