Ana sayfa DÜNYA Kutuplarda erken seçim

Kutuplarda erken seçim

36
0
Kutuplarda erken seçim
Kutuplarda erken seçim

Danimarka’ya bağlı özerk bölge konumundaki Grönland. Atlas Okyanusu’nun kuzeyindeki bölge yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük adası ve Kuzey Kutbu’nun yüzeyi en fazla buz kütlesiyle kaplı bölgesi.

“Yeşil ülke” anlamına gelen Grönland’da siyasi kriz, erken seçim getirdi. Seçimler Amerika, Rusya ve Çin gibi süper güçlerin de yakın takibinde. Çünkü bölge Kuzey Kutbu’ndaki yeni rekabetin merkezi haline geldi. Buzulların erimesiyle yeni enerji kaynakları ve yeni deniz yolları ortaya çıkıyor ve ada yeni bir jeopolitik mücadele alanına dönüşüyor.

2019’da dönemin Amerikan Başkanı Donald Trump Grönland’ı satın alma fikrini ortaya atmış Danimarka buna sert tepki göstermişti. Ancak bölgeye yönelik uluslararası ilgi sürüyor. Çin’in Grönland ile hali hazırda madencilik anlaşmaları var. Amerika’nın Thule kentinde bir hava üssü bulunuyor.

Mart ayındaysa İngiltere, Amerika, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda de bölgedeki madencilik faaliyetlerini Çin’den bağımsız bir şekilde yapmak istediklerini duyurdu.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here