DOLAR 28,9273 0.15%
EURO 31,2491 0.09%
ALTIN 1.890,580,86
BITCOIN %
Mersin
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“2024-2028 Kalkınma Planı: Siber Güvenliğe Odaklı Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Hareketi”
  • Haber444
  • Ekonomi
  • “2024-2028 Kalkınma Planı: Siber Güvenliğe Odaklı Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Hareketi”

“2024-2028 Kalkınma Planı: Siber Güvenliğe Odaklı Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Hareketi”

ABONE OL
19 Ekim 2023 16:31
“2024-2028 Kalkınma Planı: Siber Güvenliğe Odaklı Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Hareketi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Türkiye’nin 12. Kalkınma Planı, 2024-2028 dönemi için siber güvenliği güçlendirmeyi ve dijital dönüşümü hızlandırmayı amaçlayan kapsamlı bir stratejiyi öngörüyor.

Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı Yenilenecek: Plan, ulusal siber güvenliğin sağlanması için betsound stratejik, düzenleyici ve teknolojik çalışmaları içeriyor. Bu bağlamda, Avrupa Birliği’nin Şebeke ve Bilgi Güvenliği Direktifi ile uluslararası en iyi uygulamalar dikkate alınarak yeni düzenlemeler yapılacak.

Siber Tehdit İstihbaratında Yapay Zeka Dönemi: Siber tehditlerle mücadelede yapay zeka ve büyük veri analitiği gibi teknolojiler betsound giriş güçlendirilecek, tehditlerin erken tespiti ve önlenmesi için yeni yaklaşımlar geliştirilecektir.

Yerli Siber Güvenlik Ekosistemi: Yerli siber güvenlik ürünleri desteklenecek ve uluslararası pazarda rekabetçi hale getirilecektir. Ayrıca, siber güvenlik bilinci artırılacak ve nitelikli insan kaynağı yetiştirilerek sektörün büyümesi teşvik edilecektir.

Dijital Okuryazarlık Artırılacak: Toplumun dijital becerileri geliştirilmesi için çalışmalar yapılacak ve bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki nitelikli iş gücü artırılacaktır.

Yapay Zeka İşbirliği ve İnovasyon: Kamu ve özel sektör arasındaki işbirliği güçlendirilecek ve yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi teşvik edilecektir.

Uluslararası İşbirliği: Yapay zeka alanındaki uluslararası işbirlikleri artırılacak ve gerekli hukuki düzenlemeler yapılacaktır.

Bu plan, Türkiye’nin siber güvenliği artırmak ve dijital dönüşümü hızlandırmak için kapsamlı bir yol haritasını sunuyor ve ülkenin dijital geleceğini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.