DOLAR 28,9302 0.05%
EURO 31,2874 0.46%
ALTIN 1.879,40-0,22
BITCOIN 1263187-0,87%
Mersin
15°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

2024-2028 Kalkınma Planı: Tarımda Dijital Dönüşüm ve Sürdürülebilir Üretim Hedefleri
  • Haber444
  • Ekonomi
  • 2024-2028 Kalkınma Planı: Tarımda Dijital Dönüşüm ve Sürdürülebilir Üretim Hedefleri

2024-2028 Kalkınma Planı: Tarımda Dijital Dönüşüm ve Sürdürülebilir Üretim Hedefleri

ABONE OL
19 Ekim 2023 16:31
2024-2028 Kalkınma Planı: Tarımda Dijital Dönüşüm ve Sürdürülebilir Üretim Hedefleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Türkiye’nin 12. Kalkınma Planı, 2024-2028 dönemi için tarım sektöründe büyük değişiklikleri ve sürdürülebilirlik hedeflerini öngörüyor. Planın ana hedefi, ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları bir araya getiren, yüksek teknoloji kullanımı ve verimliliği teşvik eden, rekabetçi ve çevresel dengeyi neobet gözeten bir tarım sektörünün oluşturulmasıdır.

Bu hedeflere ulaşmak için, tarım istatistikleri uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilecek ve tarım bilgi sistemleri tüm süreçlerin kayıt altına alınmasını sağlayacak şekilde güçlendirilecektir. Ayrıca, Tarımsal Üretici Kayıt Sistemi diğer kayıt sistemleriyle entegre edilerek iyileştirilecek ve neobet giriş kapsamlı bir tarım envanteri oluşturulacaktır. Tarım istatistiklerinin ve bilgi sistemlerinin iyileştirilmesi amacıyla fizibilite raporları hazırlanacak.

Tarım istatistiklerinin daha etkin bir şekilde işlenmesi ve kontrol edilmesi için düzenlemeler yapılacaktır. Bu, tarımsal üretimin daha verimli ve sürdürülebilir hale gelmesine katkı sağlayacaktır.

Ayrıca, tarım sektöründe dijitalleşme önemli bir rol oynayacak ve yapay zeka ile veriye dayalı iş modelleriyle akıllı tarım uygulamaları yaygınlaştırılacaktır. Tarım işletmeleri ve üretici örgütlerinin bu uygulamalara uyum sağlaması için teknik altyapı ve yazılım desteği sağlanacaktır.

Tarımsal arazi kullanım planları da hazırlanacak ve asgari ve azami üretim alanları belirlenecektir. Ayrıca, tarım arazilerinin korunması ve sürdürülebilir kullanımı için önlemler alınacak ve tarım dışı amaçlarla kullanımı denetlenecektir. Sulama yatırımları ve toprak erozyonunu önleme uygulamaları da tarım arazilerinde desteklenecektir.

Türkiye’nin tarım sektörü, 12. Kalkınma Planı kapsamında önemli bir dönüşüm geçirerek daha verimli, sürdürülebilir ve dijital bir yapıya kavuşmayı hedefliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.