Ana sayfa EKONOMİ Pakdemirli’den ilginç yanıt: Tarımda gerileme trendi var

Pakdemirli’den ilginç yanıt: Tarımda gerileme trendi var

189
0
Pakdemirli'den ilginç yanıt: Tarımda gerileme trendi var
Pakdemirli'den ilginç yanıt: Tarımda gerileme trendi var

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, tarımın, gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payının düşmesine yönelik eleştirilerine, cumhuriyet tarihi boyunca tarımın payında düşüş olduğunu, böyle bir trend yaşandığını söyledi.

Pakdemirli'den ilginç yanıt: Tarımda gerileme trendi var

Hüseyin Şimşek

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 Yılı Bütçe Teklifi görüşmelerinde TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine seslenen Bakan Bekir Pakdemirli, tarımın gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki payının azalmasının, yurt içi tarımsal istihdamda ve tarım alanlarında yaşanan düşüşün “normal” olduğunu söyledi. Savunma sanayiinin alanına giren üretimlere atıfta bulunan Pakdemirli, bu nedenle payın düştüğünü söyledi.

Bütçe sunuş konuşmasında Bakan Pakdemirli muhalefetin, “AKP döneminde tarımsal istihdam düştü, tarım alanları daraldı” eleştirisini yanıtladı. Pakdemirli, “Cumhuriyet kuruldu, tarımın gayrisafi yurtiçi hasılanın içinde yüzde 43 payı var. 1950’lere gelince yüzde 40, 80’lere gelince yüzde 23, 93’e gelince yüzde 14, 2001’e gelince yüzde 13. Yani böyle bir trend var. Bu trendi de normal karşılamak lazım. Bu ülke İHA da üretecek, SİHA da üretecek, tank da üretecek ve bunların kilogram hesabı elbette ki tarımsal ürünlerden daha fazla olacak. Bunun için de tarımsal üretimimizi tabii ki bu rakamların gerisine çekmememiz hatta ilerisine taşımamız lazım ama toplam tarımın pastadan aldığı payın düşüyor olmasını normal karşılamak lazım” dedi.

Tüm iktisatçıların “ekonomiyi çeşitlendirme” tavsiyesi verdiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Ha diyorsanız ki ‘İHA da üretme, SİHA da üretme, tank da üretme, savunma sanayin de olmasın, teknolojin de olmasın.’ O ayrı bir şey” diye konuştu.

0,03 LİTRELİK ÖVGÜ

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, AKP iktidarları öncesi dönemle kendi dönemlerini kıyaslarken 0,03 litrelik “mazot” karşılaştırması yaptı. Pakdemirli, “Sevdiğiniz tarzda bir karşılaştırma yapacağım. 2002’de bir traktör almak için 65 bin 158 kilogram buğday satmanız gerekirken 2020’de 58 bin kilogram. 2002’de bir kilogram buğday sattığınız zaman 0,27 litre mazot alabilirken 2020’de 0,30 litre mazot alabiliyorsunuz. 2002’de 32 bin 579 kilogram çeltik satarak ancak bir traktör alırken 2020’de 24 bin kilogram satıyorsunuz” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here