Ana sayfa GÜNDEM 9 yaşındaki kız hava kirliliğinde hayatını kaybeden ilk kişi…

9 yaşındaki kız hava kirliliğinde hayatını kaybeden ilk kişi…

26
0
9 yaşındaki kız hava kirliliğinde hayatını kaybeden ilk kişi...
9 yaşındaki kız hava kirliliğinde hayatını kaybeden ilk kişi...

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yeni bir araştırmaya göre, hava kirliliğinin yol açtığı ölümler corona vrüsten (Kovid-19) gözle görülür şekilde fazla olduğunu ortaya koydu. Çalışma, salgın öncesi yıllardaki kirlilik seviyelerinde yaşanan en ufak artışın bile ölüm oranını yüzde 15 artırdığını ortaya koydu.

Debrah’ın ölüm nedeni, ‘akut solunum yetmezliği, şiddetli astım ve hava kirliliğine maruz kalma ‘olarak listelendi. Adli tıp doktoru, Debrah’ın ölüm nedeninin ‘aşırı hava kirliliğine maruz kalmanın etkisiyle geçirdiği astım krizi’ olduğunu belirtti.

Tarihe geçti

İngiliz yardım kuruluşu Astım İngiltere ve İngiliz Akciğer Vakfı, dünya tarihinde ölüm sertifikasında ölüm nedeni olarak ‘hava kirliliği’ yazılı olan ilk kişinin Debrah olduğunu ifade etti.

Adli tıp doktorunun asistanı Philip Barlow, hava kirliliği ve astıma karşı Ella’nın annesine kızının ölümünü engelleyebilecek adımlar konusunda bilgi verilmediğini söyledi. Barlow aynı zamanda, “2010 ve 2013 yılları arasındaki hastalığı süresince, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yönergelerini aşan seviyelerde nitrojen dioksit ve partikül maddeye maruz kaldı” açıklamasını yaptı.

DHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here