Ana sayfa GÜNDEM Bu ilçede vakasına rastlanmadı

Bu ilçede vakasına rastlanmadı

52
0
Bu ilçede vakasına rastlanmadı
Bu ilçede vakasına rastlanmadı

Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’ın kesiştiği noktada yer alan Nurhak’a ülkede corona virüsü vakalarının görülmeye başladığı ilk günlerde 12 bin 400 nüfuslu ilçeye 1200 kişi yurt dışından giriş yaptı. Bu nedenle herkesin “Kahramanmaraş’ta corona virüsü görülürse ilk burada görülür” dediği ilçede bugüne kadar corona virüsü tespit edilmedi.

Nurhak hem Kahramanmaraş’ın corona virüsü tespit edilemeyen tek ilçesi hem de pozitif vakası olmayan Türkiye’nin az sayıdaki yerleşim yerlerinden biri.

FOTO: DHA

BELEDİYE TÜM İŞ YERLERİNİ DEZENFEKTE ETTİ

İlçede 6 ayrı ekipten oluşan 80 kişilik vefa grubu, bugüne kadar 4 bin kişiye hizmet verdi. Vatandaşların tamamına yakını corona virüsü tedbirlerine uyup, acil bir işi olmadıkça komşu ilçelere gitmezken, bugüne kadar kurallara uymadığı için sadece 33 kişiye idari para cezası kesildi.

Dışarıdan gelen herkese 14 günlük karantinada kalacaklarına dair taahhütname imzalatılıp ilgili birimlerce sık sık kontrol edildiği ilçedeki açık tüm iş yerleri de Nurhak Belediyesi tarafından dezenfekte edildi.

Nurhak Kaymakamı Cihat Koç

“TÜM TALİ YOLLAR KAPATILDI”

Nurhak Kaymakamı Cihat Koç, ilçede pozitif vaka sayısının bulunmamasının en büyük nedeninin, en başından beri başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm bakanlıkların aldığı tedbirlere vatandaşla birlikte riayet etmek olduğunu söyledi. Koç, alınan tedbirleri şöyle sıraladı:

* Corona virüsü vakalarının ülkemizde görülmeye başladığı ilk günlerden itibaren ilçemizde birtakım tedbirler aldık. Bu tedbirlerin en başında ilçemizi olabildiğince izole hale getirmek vardı.

* Bunun için de öncelikle ilçemizin giriş ve çıkışlarındaki tali yolları araçla geçişe kapatıp ana yol güzergahımızda 24 saat esasına göre iki ayrı yerde trafik uygulama noktaları oluşturduk.

* Bu noktalarda vatandaşlarımızın hem ateşlerini hem de nereden gelip nereye gittiklerini, seyahat izin belgeleri olup olmadıklarını her araçta ayrı ayrı kontrol ettik.

* Bununla birlikte eğer bu araçlar ilçemizden transit geçiş, sağlayacaksa ilçemizden çıkana kadar kendi aracımızla eskortluk ettik, ilçemizde herhangi bir noktada duraklamalarına izin vermedik. (DHA)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here