Ana sayfa GÜNDEM Karantina süresine uymayan 2 kişi hakkında ev hapsi kararı!

Karantina süresine uymayan 2 kişi hakkında ev hapsi kararı!

34
0
Karantina süresine uymayan 2 kişi hakkında ev hapsi kararı!
Karantina süresine uymayan 2 kişi hakkında ev hapsi kararı!

Karabük’te yurt dışından gelen 2 kişinin corona virüsü ile mücadele kapsamında tedbir amaçlı 14 günlük karantina süresine uymadıkları belirlendi.

Söz konusu durum ile ilgili Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, 14 günlük karantina süresini dikkate almadıkları tespit edilen G.Ü. ve S.Ü. hakkında toplum sağlığını tehdit ettikleri gerekçesiyle Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Safranbolu Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 22 Mart 2020 tarihinde görülen davada, G.Ü. ile S.Ü.’nün ilçe sağlık müdürlüğü ve polis ekipleri tarafından daha önceden kendilerine tebliğ edilen 14 günlük karantina süresine uymadıkları ve uymayacaklarını ifade ettikleri yer aldı.

Bunun üzerine mahkeme tarafından, G.Ü. ile S.Ü.’nün TMK 32. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 73. Maddesi gereğince 26 Mart 2020 tarihine kadar evlerinden çıkarılmama şeklinde alıkonulmalarına karar verildi.

Ayrıca, Karabük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından dava duruşmasında sunulan yazıda, vatandaşların Covid-19 testlerinin negatif çıktığı ancak kişilerin testlerinin negatif çıkmalarına rağmen 14 gün içerisinde hastalık belirtisi gösterebileceği ihtimali göz önünde bulundurulduğu ve bundan dolayı toplum sağlını korumak amacıyla tedbir kararı istedikleri yer aldı. İHA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here