Ana sayfa GÜNDEM Mikrobiyolojik Test Nedir?

Mikrobiyolojik Test Nedir?

Mikropları inceleyip geniş kollara ayrılan bilim dalına mikrobiyoloji denir.

16
0

Mikropları inceleyip geniş kollara ayrılan bilim dalına mikrobiyoloji denir. İnsanlar da ve bütün diğer canlılarda hastalıkların oluşmasına yol açan oldukça küçük hatta gözle görülemeyecek kadar ufak mikroplardır. Bunların yanı sıra mikroorganizma, mantar, virüs ve bakteri de mikrobiyoloji bilimine bağlı olarak test konusudur.

Mikrobiyoloji laboratuvarlarında genellikle bu mikropları uzman kişilerin incelemesi ile insanlarda ve diğer başlıca butün canlılar da hastalığın ne olduğu öğrenilebilir. Bu bilgiler doğrultusunda nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacak ise ona karar verilir. Bu yüzden mikrobiyolojik testler doktorların hastalığı teşhis edebilmesi için sürekli olarak başvuruda bulundukları ve oldukça etki gösteren bir faktördür. Bu tür bilgiler için Laboratuvar Techcert sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Bioburden (Biyolojik Yük Testi) Nedir?

Bioburden testi ve biyouyumluluk testleri tıbbi cihazda bulunan ne kadar canlı mikroorganizma sayısı ver ise bunu belirleme hususunda gerçekleştirilir. Üretim sırasında bütün gerekli adımlar hallolduktan sonra sterilizasyondan önce bibordun testi uygulanır. Etkili olabilecek radyasyon sterilizasyonu için kullanım sağlanan doz, biyolojik olarak ortaya çıkan sayımlar ile belli olur.

Biyomekanik testleri ve Bibordun testi rutin olarak az sterilizasyon ya da ürünleri geri çağırmak için yol alabilen herhangi olası üretim sorunları için hemen hemen bir uyarı mahiyetinde olabilir. Laboratuvarda çalışılan bazı testler ise şunlardır. Kültür testleri, bakteri tanımlamak için kullanılan testler, antibiyotik direnç araştırma testleri ve boyalı preparat incelemelidir. Bu konuda bilgi almak için Laboratuvar Techcert sitesinden hizmet alabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here