Ana sayfa GÜNDEM Rusyada binlerce kişi Navalnıyın tutuklanmasını protesto etti

Rusyada binlerce kişi Navalnıyın tutuklanmasını protesto etti

21
0
Rusyada binlerce kişi Navalnıyın tutuklanmasını protesto etti
Rusyada binlerce kişi Navalnıyın tutuklanmasını protesto etti

Başta Moskova ve St. Petersburg olmak çok sayıda kentte düzenlenen izinsiz gösterilere binlerce kişi katıldı. Moskova’da gösterilerin yapılacağı bölgedeki sokaklar trafiğe kapatılırken, çok sayıda polis aracıyla barikatlar kuruldu. Söz konusu bölgede, araç park yerleri ile bazı metro istasyonları gün boyunca çalışmadı. Çoğu lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan göstericilere müdahale eden polis, birçok kişiyi gözaltına aldı.

Eşi Yuliya Navalnaya da gözaltına alındı

Ülkedeki insan hakları örgütleri, 82’si gazeteci olmak üzere 3 bin 800’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gösteriler esnasında Navalnıy’ın eşi Yuliya Navalnaya da gözaltına alındı.

601725b3ae298bac06510848

Moskova’da polisin aldığı önlemler nedeniyle sürekli yer değiştiren göstericilerden bazıları, Navalnıy’ın tutuklu bulunduğu Matrosskaya Tişina Cezaevi yakınlarına giderek hükümet aleyhine slogan attı.

Bazı göstericilerin, polise kar topu attığı görülürken, gösterilerin gerçekleştirildiği bölgelerde internet erişimi sınırlandırıldı, çok sayıda kişi de polisin müdahaleleri nedeniyle sokak aralarına kaçtı.

601725bbae298bab444603e2

Öte yandan, protestoların yapıldığı bölge civarında bir kişi üzerine benzin dökerek kendini ateşe verdi. Olay yerindeki insanların müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılan kişinin tedavisi yoğun bakımda sürüyor.

AA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here