DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3769233,57%
Mersin
26°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bu bölgede hava kirliliği yüzde 70 azaldı

Bu bölgede hava kirliliği yüzde 70 azaldı

ABONE OL
11 Şubat 2022 11:02
Bu bölgede hava kirliliği yüzde 70 azaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında fabrikaların üretime ara vermesi ve insanların evlerine çekilmesiyle önemli sanayi bölgelerinden Trakya’da hava kirliliğinde yüzde 70’lere varan azalma görüldü.

Trakya’nın önemli akarsuları olan Ergene Nehri ile kollarından Çorlu Deresi, Lüleburgaz Deresi’nde kirlilikte gözle görülür azalma oldu. Trakya’nın suyundan sonra havasının da corona virüsü tedbirleri kapsamında ciddi oranda temizlenme oldu.

FOTO: SÖZCÜ

ÖNCE DERELER SONRA HAVA TEMİZLENDİ

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, kirliliğiyle gündemdeki Ergene Havzası’na atık suyun yüzde 54 azaldığını belirterek, “Şimdi virüsle mücadele kapsamında alınan önlemler neticesinde bizim bölgemizde bulunan 4 Organize Sanayi Bölgesi temelinde konuştuğumuz zaman bu dereye günlük 200 bin metreküp atık su kirli su deşarj ediliyorken 11 Mart öncesi, 11 Mart sonrası günümüze kadar olan süreçte bu deşarj miktarı 90 bin metreküpe kadar düşmüş durumda. Yani yüzde 54 azalma söz konusu. Bu dereleri kirleten endüstriyel atık su miktarında yüzde 54 azalma var. Bu başlı başına bu derelerinin kirliliğini azaltmış oluyor” dedi.

FOTO: SÖZCÜ

“HAVA KİRLİLİĞİ YÜZDE 70 AZALDI”

Trakya’nın önemli sanayi bölgelerinden biri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tecer, yaptıkları araştırmada fabrikaların daha yoğun olduğu Edirne, Tekirdağ, Lüleburgaz, Çerkezköy, Kapaklı, Muratlı’da hava kirliliğinde yüzde 70’lere varan azalmalar meydana geldiğini söyledi.

Tecer, şunları söyledi:

* Bizim son zamanlarda yaptığımız çalışmalarda Ergene bölgesindeki 7 kent merkezinde Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Lüleburgaz, Çerkezköy, Kapaklı’nın da aralarında bulunduğu kent merkezlerindeki hava kalitesi ölçüm sonuçlarına baktığımız zaman bu konuda da ciddi bir azalma var.

*Yüzde 54 oranında ortalama olarak Ergene Havzası’nda trafikten kaynaklı azot oksitlerin, kirleticilerin azaldığını görüyoruz.  Bu da hava kalitesinin arttığını işaret ediyor.

* Bu bölgelerde bazı kent merkezlerinde yüzde 70’e varan azalma var. Bu, şu demek; insan kaynaklı hava kirleticilerin Ergene üzerinde yüzde 53 oranın da bir azalma meydana geldiğini hava kalitesinin iyileştiğini gösteriyor. Bu anlamda da hem su kaynakları hem hava kalitesi corona virüsü kapsamında verilen mücadelede sürecinde kalitesi artmış durumda.

* Aslında doğa bize şöyle bir mesaj veriyor; virüsten sonra biz şöyle bir mesajı almalıyız. Ey insanoğlu, bakın siz virüs öncesindeki üretim, tüketim biçiminize dönmezseniz onu terk ederseniz, sürdürülebilir bir kalkınma modeline geçerseniz ben kendimi yenileyebilirim.

* Su, toprak olarak hava kalitesi olarak daha ile ve sağlıklı günlere kavuşabiliyorum. Siz de benimle sürdürdüğünüz yaşam biçimini bana hakim olma mücadelesi değil, benimle birlikte bunu yaşama mücadelesine dönüştüren ve daha sağlıklı günlerde birlikte yaşayalım mesajı veriyor. Bu mesajı da insanoğlu olarak almamız gerekiyor, diye düşünüyorum. (DHA)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.