DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 360230-0,55%
Mersin
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rize’de vaka sayıları azaldı, sokaklar doldu

Rize’de vaka sayıları azaldı, sokaklar doldu

ABONE OL
11 Şubat 2022 11:02
Rize’de vaka sayıları azaldı, sokaklar doldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kentte corona virüsü vakalarında son günlerde yaşanan azalma ile kent sakinleri, cadde ve sokakları doldurmaya başladı. Bazı bölgelerde oluşan yoğunluğu üzerine İl Pandemi Kurulu, sosyal hayatın kısıtlanmasına yönelik yeni tedbirler aldı.

Polis ekipleri, kalabalığın görüldüğü cadde ve sokaklarda halkı sosyal mesafe kurallarına uymaları yönünde uyarıyor. Yoğunluğun yaşandığı alanlara ise yeni uyarı afişleri asıldı.

Uyarılarda ‘Sosyal mesafenin en dar olduğu alandasınız, lütfen en kısa sürede terk ediniz’, ‘Kalabalık bir alana girdiniz, salgın bitmedi. Lütfen maske takınız’ ve ‘Sosyal mesafeniz daraldı, bulaşma riski olabilir’ denildi.

Foto: DHA/ Kentin işlek noktalarına uyarı afişleri asıldı.

‘İKİNCİ DALGA GELEBİLİR’

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Kostakoğlu, hayatın eskisi gibi normal olmayacağını belirterek, yeni normalleşme standartları olacağını söyledi.

Kostakoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

* Son zamanlarda vaka sayılarına baktığımızda ufak kıpırdanmalar var. Bu normalleşme sürecinde beklediğimiz bir durum ama bu daha fazla olursa o zaman ikinci dalga gelebilir.

* Biz de tekrar aynı karantinalara dönmek zorunda kalabiliriz. Bu normalleşme süreci içinde gördüğümüz manzaralar bizleri endişeye sürükleyecek boyutta.

Foto: DHA/Halkın salgın bitmiş gibi davrandığını dile getiren Doç. Dr. Uğur Kostakoğlu, ‘ikinci dalga gelebilir’ uyarısında bulundu.

‘HALK SALGIN BİTMİŞ GİBİ DAVRANIYOR’

* Halkımız salgın bitmiş gibi davranmaktadır. Bu aşamada rehavete kapılıp tedbirleri elden bırakırsak ikinci dalga corona virüsü salgınını yaşamaktan kurtulamayız.

* Halkımızın şunu çok iyi bilmesi lazım, biz yeniden bir normalleşmeye yeni bir standart oluşturmaya çalışacağız. Eğer bir aşı bulabilir ve herkes immün duruma gelebilirse o zaman belki eski hayatımıza geri dönebiliriz.

* Şimdilik aldığımız bu tedbirlere harfiyen uyuyacağız, sosyal mesafeye dikkat edeceğiz, topluluklarda maskelerimizi takacağız, mümkün olduğu kadar evde kalacağız.

‘YAŞAM TARZI OLMALI’

Vaka sayılarının azalmasının sokağa çıkılması gerektiği anlamını taşımadığını vurgulayan Kostakoğlu şöyle konuştu:

* Sokağa çıkmalarına belirli zamanlarda izin verilecek olan 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altındakiler maskeleri olmadan asla sokağa çıkmayacak, yanındaki arkadaşlarıyla sosyal mesafe kurallarına uyacak.

* Çocukların maske takması bazen zor olabiliyor, o yüzden yanındaki büyükler mutlaka maske takması gerekiyor. Yani hepimiz birbirimizi uyaracağız. Sürekli otoritenin bir kural koymasına gerek yok. Biz bunu bir yaşam tarzı haline getireceğiz.

Foto: DHA/ Salgın riskine rağmen sokakta olan vatandaşın bahanesi ise çoğunlukla ‘işim var’

‘BOŞ BOŞ GEZİYORLAR’

Mikrofon uzatılan sokaktaki vatandaş ise dışarıda olmasını çeşitli sebeplerle izah ediyor.

Evden işi olduğu için dışarı çıktığını belirten Dursun Ali Avcılar, “İşi olmayan sokağa çıkmasın. Benim işlerim vardı, geldim alışverişimi yaptım, hızlıca geri dönüyorum. Zamanımı evde geçiriyorum. Bu hastalık bitene kadar da duracağım” dedi.

Mehmet Topaloğlu ise “Vakalar azaldıkça insanlar corona virüsünün etkisini kaybettiğini düşünüyor ve sokaklara çıkıyor. Alışveriş yapan da yok bence, boş boş geziyorlar” diye konuştu.

Foto: DHA/ Uyarılar vatandaşı sokaktan uzak tutmaya yetmiyor.

‘BU KALABALIKLAR BENİ ŞAŞIRTTI’

Rabia Satıroğlu da “Vatandaş kendi kendini koruyacak. Yetkililer sürekli sesleniyor ama vatandaş kendi bildiğini yapıyor. İlaçlarım bitmişti, onları almak için geldim, hemen köyüme dönüyorum. Bu kalabalık beni şaşırttı, ne kadar uyarı yapılırsa yapılsın vatandaşlar birbirinin yanında yürüyor” ifadelerini kullandı.

Uzun bir süre sonra evden çıktığını söyleyen Havva Mutlu şöyle konuştu: “Bugün işlerim vardı, onları halledeyim, diye dışarıya çıktım. Ama çok kalabalık sokaklar. Hastalık var, Allah herkesi kurtarsın. Kimisinin maskesi yok, dikkat etmiyorlar.”  (DHA)

İLGİLİ HABERTürkiye’deki güncel corona verileri açıklandı

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.