DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 316939-1,35%
Mersin
16°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜİKin asgari ücret için önerdiği rakam belli oldu
  • Haber444
  • Gündem
  • TÜİKin asgari ücret için önerdiği rakam belli oldu

TÜİKin asgari ücret için önerdiği rakam belli oldu

ABONE OL
23 Aralık 2020 06:54
TÜİKin asgari ücret için önerdiği rakam belli oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında yaptığı üçüncü toplantı sona erdi. Toplantıda Türkiye İstatistik Kurumunun 2021 yılı için asgari ücret teklifi 2 bin 792 TL olarak belirlendi. Bu geçen 2020 yılı asgari ücretine göre yüzde 20,1 artışa denk geliyor. 2020 yılında asgari ücret 2 bin 324 TL olarak uygulandı. TÜİK’in orta iş konu için asgari ücret teklifi 2 bin 507 TL oldu.

Asgari ücret 2. toplantı sonucu TİSK’in açıklaması

Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında çevrim içi düzenlenen toplantı, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde yapıldı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanan komisyonda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık etti.Toplantı sonrası TİSK’ten yapılan yazılı açıklamada, “Asgari ücret destekleri tüm işletmeleri kapsayacak şekilde devam etsin. Ücret üstündeki vergi ve prim yükleri uygun seviyeye çekilsin. İstihdamı korumak için dengeli bir asgari ücret belirlenmesi her zamankinden daha önemli” ifadeleri kullanıldı.

Yeni asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret net 2 bin 323 lira

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.