Ana sayfa SİYASET AK Parti’den Yunan cumhurbaşkanına tepki

AK Parti’den Yunan cumhurbaşkanına tepki

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın Batı Trakya ziyaretindeki sözlerine tepki gösterdi. Çelik, "Pavlopulos'un Müslüman Türk azınlığa Müslüman Yunan azınlığı demesi yanlıştır" ifadelerini kullandı.

75
0

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın Batı Trakya ziyaretindeki sözlerine tepki gösterdi. Çelik, “Pavlopulos’un Müslüman Türk azınlığa Müslüman Yunan azınlığı demesi yanlıştır” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın Batı Trakya ziyaretindeki sözlerine tepki gösterdi. Çelik, “Pavlopulos’un Müslüman Türk azınlığa Müslüman Yunan azınlığı demesi yanlıştır” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Pavlopulos’un sözlerine tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çavuşoğlu, “Demokrasi’nin beşiği olduğu söylenen bir ülkenin Cumhurbaşkanı yine Müslüman Türk azınlığa Yunan Müslüman azınlık demiş. Avrupa İnsan Hakları Mahkeme’sinin onca kararına rağmen. Siz ne derseniz deyin; Batı Trakya Türk Azınlığı yüzyıllardır Türk’tü, Türk kalacak!” ifadelerini kullandı.

PAVLOPULOS NE DEMİŞTİ?

14 Mart’ta görevi sona erecek olan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, önceki gün Batı Trakya’ya gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmada azınlıklar konusuna değinerek, Lozan Antlaşması’na göre, Batı Trakya Türk Azınlığın sadece dini bir azınlık olduğunu, İstanbul Ortodoks Rum azınlığın ise milli bir azınlık olduğunu iddia etmişti.

Pavlopulos, konuşmasında, İstanbul Rum azınlığından “Yunan azınlık” olarak söz ederken, Türk azınlıkla ilgili ise “Yunan Müslüman Azınlık” ifadesini kullanmıştı.

Yunanistan, “Türk Azınlık” ifadesinin Lozan Barış Antlaşması’nda yer almadığını ileri sürerek, azınlığın etnik kimliğini tanımlama hakkını kabul etmiyor. 1950’li yıllara kadar azınlık okulları ve derneklerin isimlerinde “Türk” deyimi kullanılması için genelge yayımlayan Yunanistan, 1970’lerde siyasi nedenlerle bu politikasını değiştirerek, Türk yerine Müslüman kelimesinin kullanılmasını zorunlu tuttu. Bu kapsamda, Gümülcine ve İskeçe’de isimlerinde Türk kelimesi bulunan dernekler mahkeme kararıyla kapatıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Yunanistan’ı mahkum eden aksi yönde kararlarına rağmen, isimlerinde “Türk” kelimesi bulunan derneklerin faaliyetine ve yeni derneklerin kurulmasına Yunan makamlarınca izin verilmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here