Ana sayfa SİYASET Cumhurbaşkanı Erdoğan OECD Ülkelerine Mesaj Yolladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan OECD Ülkelerine Mesaj Yolladı

24
0
Cumhurbaşkanı Erdoğan OECD Ülkelerine Mesaj Yolladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan OECD Ülkelerine Mesaj Yolladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) kuruluşunun altmışıncı yıldönümü programına videolu bir mesaj yolladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında; başlangıcı itibariyle Türkiye’nin mensubu olduğu İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın kuruluşunun altmışıncı yıldönümünü tebrik ederek “Türkiye olarak, dengeli ekonomik büyüme ile kalkınmanın temini, refah ve istihdamın artırılması hedefleri doğrultusunda, OECD’de etkin bir işbirliği ve dayanışma sergiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşkilatın altmış senedir düzenlediği anlaşmalar ile sözleşmelerle, iyi yürütme emsalleriyle, kurduğu standartlarla, paylaştığı öneri ve istatistiki deneylerle küresel ekonomide kritik bir etken olduğunu kanıtladığına vurgu yaptı.

“Kovid-19 salgını ne kadar kırılgan bir dünyada yaşadığımızı ve esasen birbirimizle ne kadar bağlı olduğumuzu bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu süreçte insanların sağlığı adına gereken bütün önlemleri aldığını, ekonomik çalışmaları sekteye uğratmamak için çaba gösterdiğin ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik İstikrar Kalkanı ve Sosyal Koruma Kalkanı Paketleriyle girişimcimizin, esnafımızın, dezavantajlı kesimlerin yanında olduk. Salgın şartlarına rağmen hem kamu kuruluşlarımız hem özel sektörümüz yatırımlarını artırarak sürdürüyor” diye konuştu.

Küresel sorumluluk tutumuyla uluslararası yardımlaşma ve dayanışmayı da katiyen ihmal etmediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye olarak şimdiye kadar 156 ülke, 9 uluslararası kuruluşa yardım sağladık. Kriz halinde hayata geçirilen bu işbirliği ve dayanışmanın kalıcı olmasını temenni ediyorum.”

Uluslararası iş ortaklığının, gelişme aşamasında olan ülkeler ile göçmenler ile yerlerinden edilmiş şahısları önceleyerek uygulanması gerektiğine Kasım ayının bitiminde düzenlenen çevrimiçi G20 Liderler Zirvesi’nde de değindiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamada bulundu.

“Bu konuda OECD’nin öncü bir rol oynaması gerektiğine inanıyorum. Sayın Genel Sekreteri hizmet döneminde Teşkilata etkin şekilde yön verip, üye ülkeleri, ortak çalışma anlayışıyla mutabakata sevk ettiği için tebrik ediyorum.”

İLİşKİLİ HABERLER OECD İstanbul Merkezi Kurulacak

OECD İstanbul Merkezi Kurulacak

OECD Ülkeleri İçerisinde Son Sıradayız

OECD Ülkeleri İçerisinde Son Sıradayız

OECD: Küresel Ekonomi Yüzde 4,5 Daralacak

OECD: Küresel Ekonomi Yüzde 4,5 Daralacak

Türkiye, OECD Ülkeleri arasında En Çok Büyüme Oranına Sahip Ülke Oldu

Türkiye, OECD Ülkeleri arasında En Çok Büyüme Oranına Sahip Ülke Oldu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here