Ana sayfa SİYASET Topçu’dan 28 Şubat açıklaması: Sivil bir Anayasa şart

Topçu’dan 28 Şubat açıklaması: Sivil bir Anayasa şart

20
0
Topçu’dan 28 Şubat açıklaması: Sivil bir Anayasa şart
Topçu’dan 28 Şubat açıklaması: Sivil bir Anayasa şart

28 Şubat’ın yıl dönümü vesilesiyle Yerli Düşünce Derneği genel merkezinde konuşan Yalçın Topçu, her türlü vesayet anlayışına karşı olduklarının altını çizdi ve merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun sözlerini anımsatarak konuşmasına şöyle devam etti:

“Demokrasiye balans ayarı yapmak sivil otoritenin emrinde olan askere düşmez. Demokrasilerde yönetme hakkı siyasetçilerindir.” diyerek “28 Şubat bin yıl sürecek.” diyenlere selam durmayan Muhsin Başkan’ı, 28 Şubat cuntasının Başbakanlık teklifini elinin tersi ile iterek hapis yatan merhum Hasan Celal Güzel Bey’i, demokrasimizi, millî iradenin, millet egemenliğinin üstünlüğünü ve sivil siyaseti korumak için büyük gayret gösteren “savunan adam” Eski Başbakanımız merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’mızı ve cuntaların şehit ettiği bütün demokrasi şehitlerimizi selamlıyoruz. Cenab-ı Hak onları cenneti ve cemali ile mükafatlandırsın, biz millet olarak onlardan razı olduk Rabbü’l-âlemîn’in de razı olsun inşallah.

 Sivil Bir Anayasa Şart

Anayasa değişikliğine de vurgu yapan Topçu, “Yerli Düşünce Derneği ve Dergisi mensupları olarak; dış güçlerin desteklediği hiçbir vesayet odağının etkin olamayacağı, üniter yapımız ile birlik ve dirliğimizin zırhı olacak, lafsı da hıfzı da topyekûn milletimizin ruh köküne uygun, bütün erkleri yerli yerinde konumlandıran sivil bir anayasanın yapılması elzemdir. Bu sebeple partilerin ve demokrasiden yana olan bütün sivil toplum kuruluşlarının da bu süreçte katkılarının çok önemli olacağını ve bu tarihî hizmetten ne adına ve ne gerekçe ile olursa olsun kaçanların, tarihin sayfalarında ve milletin sinesinde iyi bir yerlerinin olmayacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here