Ana sayfa GÜNDEM İBB’den çiftçiye büyük destek

İBB’den çiftçiye büyük destek

56
0
İBB’den çiftçiye büyük destek
İBB’den çiftçiye büyük destek

İBB, ‘Sebze Üretim Seferberliği Projesi’ kapsamında, İstanbul’un köylerinde yaşayan çiftçilere ücretsiz fide dağıttı.

Çatalca, Silivri, Şile, Arnavutköy, Beykoz, Eyüpsultan, Pendik, Sarıyer, Çekmeköy, Başakşehir ve Sancaktepe’ye bağlı köylerde dağıtılan milyonlarca fideden toplam 11 bin ton ürün alınması öngörülüyor.

Dağıtılan fideler, dekar başına köylülere bin liraya varan katkı sağlıyor. Böylece İstanbul genelinde dayanışmacı bir gıda ve tarım rejimi kurulması amaçlanıyor.

(FOTO: SÖZCÜ)

3.5 MİLYON FİDE DAĞITILDI

Dünya Çiftçiler Günü’nde, ”Toprak bizi besler, biz dayanışırız” ve ”Üretilen sebze ihtiyaç sahibi ailelerimizin sofralarına gelecek” ifadeleriyle sosyal medya hesaplarından proje hakkında bir paylaşım yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise şu bilgileri verdi:

”İBB olarak İstanbulluların sağlıklı gıdaya erişebilmesi ve aynı zamanda çiftçilikle uğraşan insanlarımıza bir katkı sunabilmek adına bir destek projesi başlattık. İsmine ‘Sebze Üretim Seferberliği Projesi’ dedik. Bu kapsamda Silivri’den Çatalca’ya Beykoz’a, Şile’ye varıncaya kadar çiftçilerimize 3,5 milyon fide dağıtıyoruz.”

(FOTO: SÖZCÜ)

ÇİFTÇİYE CAN SUYU OLDU

Ücretsiz fideleri tarlasına ekmeye başlayan kadın çiftçiler şöyle konuştu:

”Kısıtlı sayıda insana ulaşıyorduk. Şimdi daha geniş bir çevreye ulaşacağız. Bizi çok heyecanlandırıyor. Biz 25 yıldır üreticiyiz. Hiç böyle bir destek görmedik şimdiye kadar. Biz fideyi nereden alacaktık bu virüs döneminde? Cebimizde para yoktu. Çalışmıyoruz, pazara gidemiyoruz, çarşıya gidemiyoruz virüsten dolayı içeride kapalı kaldık. Şimdi bunlar fideyi de yolladı, bizim köyümüze can suyu verdi” dedi.

(FOTO: SÖZCÜ)

PROJE BİLİMSEL BİR ANLAYIŞLA ŞEKİLLENDİRİLDİ

İBB bünyesinde bir çalışma ekibi oluşturuldu. Bu çalışma ekibi, İstanbul’un köylerini birer birer gezerek, yerinde incelemelerde bulundu. Gereksinim duyulan fide miktar ve çeşitlerini belirledi. Yapılan saptamaların ardından çiftçilere karpuz, domates, salatalık, patlıcan ve biber fidelerinin dağıtılması kararı alındı. Maliyeti 3,5 milyon lirayı bulan bu proje sayesinde, 2 bin 500 ton domates, 2 bin 500 ton biber, bin ton patlıcan, 500 ton salatalık, 4 bin 500 ton karpuz üretileceği öngörülüyor.

İLGİLİ HABERÇiftçi borçları için düzenleme çağrısıÇiftçi borçları için düzenleme çağrısı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here