Ana sayfa GÜNDEM İşte imzalatılan o form… 5 maddeye uymayana ceza!

İşte imzalatılan o form… 5 maddeye uymayana ceza!

40
0
İşte imzalatılan o form… 5 maddeye uymayana ceza!
İşte imzalatılan o form… 5 maddeye uymayana ceza!

Türkiye’ye gerek havaalanı gerekse gümrük kapılarından giriş yapan vatandaşlardan gözlem süreci evde gerçekleştirileceklere imzalatılan “COVID-19’a İlişkin Semptomu Bulunmayan Yolcuların Evde İzlem Bilgilendirme ve Onam Formu” merak uyandırmıştı. Formda, kişilere son 14 gün içinde COVID-19 olan bir ülkeden seyahat öyküsü olduğu hatırlatılarak şöyle deniliyor:

* Hastalığa dair herhangi bir semptomunuz şu an için olmasa da seyahat öykünüz nedeniyle sizi takip edebilmek, semptom görüldüğünde size erken müdahale edebilmek ve hastalık görülürse yayılımını engellemek amacıyla 14 gün süreyle evde izleminiz ve izolasyon gerekmektedir.

(FOTO:İHA)

5 MADDE YER ALIYOR

Evde İzlem Bilgilendirme ve Onam Formunda kişilerin yapması gerekenler şöyle sıralanıyor:

* 1. 14 günlük sürede evde kalmanız gerekmektedir.

* 2. Ev dışına çıkılmasının mutlak gerektiği durumlarda başka kişi/kişiler ile aynı ortamın paylaşılmasının zorunlu olduğu hallerde tıbbi maske takmanız gerekmektedir.

* 3. Evde bulunduğunuz süre boyunca semptomunuzun ortaya çıkması durumunda 112 Acil Sağlık Hizmetlerini aramanız gerekmektedir.

* 4. Ev halkına bulaşma riskini önlemek için takipli kişiler mümkünse buradaki diğer kişilerden farklı bir odada, mümkün değil ise iyi havalanan bir odada oturmalı, diğer kişilerden en az 1 metre uzakta olmalı ve tıbbi maske takmalısınız, maskenin nemlenmesi halinde yenisi ile değiştirmelisiniz.

* 5. Eve, ziyaretçi kabul etmeyiniz.

UYMAZSA CEZA

Forma uymayanlara ceza yaptırımı TCK’nın 195. maddesi gereğince şöyle tanımlıyor:

* Talimatlara aykırı hareket etmem durumunda 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 284. maddesinde yer alan ‘66 ve 67. maddelerde zikredildiği üzere sari hastalıklar hakkında tetkikatta bulunmaya salahiyettar memurlara muhalefet eden kimseler TCK’nın 195. maddesi mucibince cezalandırılır’ hükmü ve TCK’nın ‘Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma’ başlıklı 195. maddesinde yer alan ‘Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ hükümleri kapsamında, hakkımda Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağı hususunda tarafıma bilgilendirme yapılmıştır. (İHA)

İLGİLİ HABERKarantina kararına uymayanlara hapis cezasıKarantina kararına uymayanlara hapis cezası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here