DOLAR 33,0590 0.06%
EURO 36,1017 0.29%
ALTIN 2.569,700,34
BITCOIN 20711494,50%
Mersin
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Özel: Soma corona virüsünde kırmızı alarm veriyor
  • Haber444
  • Gündem
  • CHP’li Özel: Soma corona virüsünde kırmızı alarm veriyor

CHP’li Özel: Soma corona virüsünde kırmızı alarm veriyor

ABONE OL
10 Şubat 2022 22:15
CHP’li Özel: Soma corona virüsünde kırmızı alarm veriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, 16 Nisan’da Soma ve Soma’daki madenler özelinde yaptığı açıklamalarla, corona virüsü salgını nedeniyle Soma’daki riskin çok daha yüksek olduğunu ve tedbir alınması gerektiğini vurguladığını ancak bu çağrılarının yanıtsız kaldığını hatırlattı.

“MADENLER KAPASİTE ÜSTÜ ÇALIŞTIRILIYOR”

CHP’li Özel, yaptığı yazılı açıklamasında, Soma ilçesinde 12 bin 800 maden işçisini bulunduğunu belirterek, madenlerin kapasite üstü ve işçilerin sosyal mesafe kuralları dikkate alınmayarak çalıştırıldığını ifade etti.

Özel, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

* Soma hiçbir yere benzemiyor. Halen Soma’da 12 bin 800 işçi 3 vardiya halinde çok sayıda maden ocağında çalışmaya gidiyor.

* Soma’nın Kınık sınırında bulunan bir maden ocağı, İzmir Valiliği’nden aldığı ve hangi mevzuata dayandırıldığı bilinmeyen özel karantina izniyle, işçileri 7 gün 24 saat madende konaklatıyor.

* Geçtiğimiz günlerde Soma’da ölümlü bir iş kazasının yaşandığı madenin bile üretimini artırdığı bir süreçle karşı karşıyayız.

* Şu anda madenlerde üretimin durabileceği olasılığı nedeniyle, işverenler tarafından madenler kapasite üstü çalıştırılıyor.

* Maden ocakları, işin yapısı gereği, işçilerin burun buruna çalıştıkları, yerin altında kan ter içinde omuz omuza çalıştıkları ve bu temasın engellenmesinin mümkün olmadığı yerler.

* Madenciler, havalandırması çok düşük, çok dar bir alanda sık ve yoğun bir efor sarf ederek, küçücük galerilerin içinde sosyal mesafe kuralları hiçe sayılarak çalışıyorlar.

CHP’li Özgür Özel, “Acilen tedbir alınmaması durumunda Soma Türkiye’nin çok üzerinde bir vaka sayısıyla karşı karşıya kalacak” dedi. Foto: Sözcü

“CORONA VİRÜSÜ POZİTİF VAKALAR ARTIYOR”

Özel, önemli bir ayrıntıya dikkat çekerek, ilçedeki aile hekimlerinin yoğun olarak virüsle ilgili pozitif vakalara temaslı vatandaşlarla ilgilendiğini ve bunların tamamının madenci veya madenci yakını olduğunu belitti.

CHP’li Özel açıklamasında şu noktalara dikkat çekti:

* Madencilerin akciğer hastalıkları yönünden ciddi risk grubunda oldukları biliniyor. Ayrıca Soma’da filtresiz çalışan termik santral yüzünden de bütün Soma ile birlikte ikinci bir riski de taşıyorlar. Haftalar önce bu madenlerde çalışmanın durdurulması gerekiyordu.

* Başta Yeni Anadolu ve İmbat olmak üzere birkaç gündür Soma’daki madenlerden gelen corona pozitif haberlerinde ciddi artışlar var.

* Soma’daki aile hekimleri, pozitif vakalar nedeniyle takip edilen hasta sayılarının her gün ikiye katlanarak arttığını, her bir aile hekiminin pozitif vakalarla temaslı 40 ila 60 vatandaşla ilgilendikleri, bunların tamamının madenci ya da madenci ailelerinden oluştuğu ifade ediliyor.

CİDDİ GELİR KAYBI YAŞANACAĞI ENDİŞESİ HAKİM

CHP’li Özel, pozitif vakalı maden işçilerinin gelir kaybı yaşayacakları için durumlarını gizleme eğiliminde olduğuna dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu:

* Madenciler, iki asgari ücret aldıkları için ve kısa çalışma ödeneği ya da ücretli izin gibi yasal düzenlemelerde bu durum gözetilmediğinden, hastalanıp karantina altına alınmalarının ya da ücretsiz izne ayrılmalarının ciddi gelir kayıpları oluşturacağını düşündükleri için bu durumu gizleme eğilimine girebiliyorlar.

* Madenciler ayrıca akciğer tomografisinde teşhis konulması durumunda, bu teşhisin bir daha madende çalışmalarına engel oluşturacağını düşünüyor.

“SAKIN BENİM ADIMI VERME”

* Bugünlerde Soma’da pozitif çıkan vakaların temas ettiği kişilerin belirlenmesi sırasında, madencilerin ‘Sakın benim ismimi verme’ şeklinde arkadaşlarından ricada bulundukları biliniyor.

* Bu nedenle testleri pozitif çıkan kişiler, temas ettiklerinin isimlerini vermeleri durumunda arkadaşlarına kötülük yapacaklarını düşündüklerinden bu isimleri gizleyebiliyorlar.

“İŞ KAYBI KORKUSUYLA HASTALIKLARINI GİZLİYORLAR”

CHP’li Özel, madencilerin yaşadıkları iş kaybı korkusu sebebiyle virüsü sakladığına işaret ettiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

* Yapılan uyarılara rağmen, madene geliş gidişlerde servislerin tam dolu olarak gittikleri, polis kontrollerinden geçerken madencilerin gizlendikleri, şoförlerden de testleri pozitif çıkanların olduğu biliniyor.

* Çok daha vahimi; madencilere tanınan yıpranma hakkı nedeniyle, madencilerin büyük bir bölümünün madende çalışmama tehdidinin corona virüsü riskinden bile ürkütücü olduğunu düşünmeleri ve bu hastalığı gizleme eğilimine girebilmeleri.

SOMA ÖZELİNDE TEDBİR ALINMALI

CHP’li Özel son olarak, Soma’daki maden ocakları ve madencilerle ilgili bir an önce önlem alınması konusunda çağrıda bulundu.

CHP’li Özel açıklamasını şu sözlerle noktaladı:

* Tüm bu gerekçelerle Soma’da özel tedbirlerin alınması gerekiyor. Bugün çıkıp bir iradenin Soma’ya özel kararlar açıklaması lazım.

* Soma kırmızı alarm veriyor. Madenlerde üretim amaçlı çalışmaların durdurulması, madencilere işsiz kalmayacaklarının ve corona virüsünün meslek hastalığı olarak sayılacağının güvencesinin verilmesi gerekiyor.

* Bölgedeki sağlık çalışanlarının da uyarıları doğrultusunda, madenlerdeki çalışmaları durdurup, tüm madencileri evlerinde karantinaya alıp teması kesmezsek, belki birkaç hafta sonra çok geç olacak ve Soma Türkiye’nin çok üzerinde bir vaka sayısıyla karşı karşıya kalacak. Bu konuda çok acil olarak çağrıda bulunuyoruz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.