DOLAR 31,6395 0.21%
EURO 34,4616 0.38%
ALTIN 2.164,920,76
BITCOIN %
Mersin
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Corona testinin hatalı çıkma ihtimali var mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı
  • Haber444
  • Gündem
  • Corona testinin hatalı çıkma ihtimali var mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Corona testinin hatalı çıkma ihtimali var mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:38
Corona testinin hatalı çıkma ihtimali var mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın vefatının ardından testler hatalı sonuç mu veriyor tartışmalarının başlaması üzerine konuşan İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, halihazırda kullanılan ve ‘Real Time PCR’ testleri olarak adlandırılan test kitlerinin enfeksiyon hastalıklarında “altın standartö olarak nitelendirildiğini anlattı.

İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz

Yavuz, açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı;

*Bu kullandığımız testin yalancı negatif çıkma oranı çok düşüktür. Hastalarının çoğunda, tanıyı doğru bir şekilde koyabiliyoruz.

*Çok küçük bir hasta grubunda yalancı pozitiflik, yalancı negatiflik olabiliyor testte ama biz hekimler zaten sadece test sonucuna bakarak değerlendirmiyoruz durumu. Hastanın klinik tablosu, diğer tetkikleri de hep birlikte değerlendiriliyor.

*Hastanın kliniği Covid-19’a uygunsa daha test sonucu gelmeden bile tanı koyabiliyoruz. İstanbul’da birçok yerde konabiliyor tanı bu şekilde. O kadar da paniğe kapılacak bir durum yok.

AMAÇ DAHA ÇOK VAKA YAKALAMAK

Hızlı test olarak bilinen ‘Rapid’ testlerin de Sağlık Bakanlığı tarafından belli hastanelere dağıtılarak daha çok vakanın yakalanmasının amaçlandığını anlatan Prof. Dr. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Onun altyapısı hazırlanıyor şu an. Bu hafta içinde bitirilmesi planlanıyor. Şu an test yapabilen laboratuvar sayısının artırılması amaçlanıyor.

*25’e çıkarılacak Covid-19 testi yapacak laboratuvar sayısı. Yani hızlı ya da gerçek zamanlı (PCR) test hiç fark etmiyor, hepsi laboratuvar ortamında yapılması gereken işlemler bunlar.

“VATANDAŞIN TESTİ KENDİSİ YAPMASI DOĞU DEĞİL”

*Sadece birinde daha kapsamlı, donanımlı laboratuvarlar gerekirken, hızlı testler biraz daha küçük çaplı laboratuvarlarda da çalışılabilecek. Böylece daha fazla sayıda test yapılabilecek şüpheli olgulara.

*Yani vatandaş gidip eczaneden test alırım sonucumu kendim öğrenirim gibi yanlış bir fikre kapılmasın. Bakanlık, testin yaygınlaştırılmasına uğraşıyor ama değerlendirmeyi yine hekimler yapacak. Herkesin kendi kendine test yapabileceği bir sistem yok.

İKİ TEST KOMBİNE OLARAK KULLANILACAK

Hızlı testlerin de şüpheli kişilere yapılacağını anlatan Prof. Dr. Yavuz, şu bilgileri verdi:

*Böylece klinik tablosu ağır olmasa bile bu kişiler de izole edilebilecek. Yalancı negatiflik, yalancı pozitiflik, enfeksiyon hastalıklarının tanısında kullandığımız testlerin hepsinde olabilen bir durum.

*Biz hekimler zaten bunu biliyoruz. Bizim için sürpriz değil yani. Hastanın klinik tablosunu bilerek, ona göre değerlendirme yapıyoruz. Hasta olup olmadığı belli bir olmayan bir kişinin kendi kendine test yapıp o testi yorumlaması hiçbir sonuca götürmez.

“BİZ SALGININ DAHA BAŞINDAYIZ”

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Çin’de 15 dakikada sonuç veren ve eczanelerde satılacak test kitleri ilgili haberler konusunda ise, şunları söyledi;

*Çin şu anda salgının başka bir noktasına. Biz başka bir noktasındayız. Her ülkenin, salgınının durumuna göre alacağı önlemler başka.

*Onlarda salgın kontrol altına alındı. Biz daha başındayız. O nedenle test sayısını mümkün olduğunca artırıp elimizden geldiğince fazla hasta bularak onları izole etmeye çalışacağız. Çin o aşamayı geçti.

*İleriye yönelik hesaplar yapabiliyorlar. Türkiye’de hızlı test kiti üretilmiyor henüz. PCR testlerden üreten firmalar var. Bakanlığın testleri de bunlardan. Hızlı testi pozitif çıkarsa bile biz onun üzerine PCR testi yapacağız.

*Hızlı testi tarama gibi düşünün. Tarayıp, pozitif çıkanları diğeri ile teyit ederek durumu netleştirmeye çalışacağız. Negatif çıkan grubun kliniğinde de herhangi bir şüphe yoksa onlar zaten elenmiş olacak.

“KANSER HASTALARININ ACİL TEDAVİLERİ DEVAM EDECEK”

Riskli grup olarak değerlendirilen yaşlı veya kronik hastalığı bulunan kişilerin bakımıyla ilgili de önerilerde bulunan Prof. Dr. Yavuz, tedavisi devam eden kanser hastalarının da endişe etmemesini söyledi.

Yavuz, “Riskli gruba giren yaşlısı ya da hastası olan insanlar şuna dikkat etmeli. Eğer herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bir şüphe varsa bakımı sağlayan kişide, en azından bir maske takmalı” ifadelerini kullandı. DHA

İLGİLİ HABERAytaç Yalman’ın coronadan ölümünde ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı… İLGİLİ HABERDünyanın en hızlı bilgisayarından kritik corona keşfi: 77 kimyasal tespit etti İLGİLİ HABERDSÖ: ‘Corona virüse karşı 20 aşı geliştirildi’

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.