Ana sayfa DÜNYA Nükleer anlaşma zirvesi başladı

Nükleer anlaşma zirvesi başladı

27
0
Nükleer anlaşma zirvesi başladı
Nükleer anlaşma zirvesi başladı

Avusturya’da devam eden İran nükleer anlaşması görüşmelerinde ilk gün sona erdi. Almanya, Fransa, İngiltere, Çin, Rusya ve İran’dan üst düzey diplomatların katılımıyla gerçekleşen toplantının ardından İran ve Amerika Birleşik Devletleri’nden açıklamalar geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, görüşmelerin zorlu geçeceğini vurguladı. “Görüşmelere Avrupalı ortaklarımız aracılığıyla katılıyoruz. Ortaklarımızın bazı zorluklarla karşılaşmasını ve bu sürecin uzun olmasını bekliyoruz. Ancak aynı zamanda diplomasinin ilerlemek için en doğru yol olduğunu ve tüm taraflara yardımcı olduğunu düşünüyorum” dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Amerika Birleşik Devletleri’nin anlaşmaya dönme şartının, yaptırımları tek seferde kaldırmaktan geçtiğini söyledi. “Eğer anlaşmaya geri dönmek istiyorlarsa, bütün yaptırımları bir defada kaldırmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

İlk günün sonunda toplantının yapıcı olduğunu söyleyen Arakçi, ümitli olduklarını açıkladı. “Toplantı yapıcıydı ve doğru yolda, ancak başarılı denilebilmesi için çok erken. Çalışma gruplarının ortaya çıkartacağı işten önce bilinemez. Ancak ümitliyiz yoksa buraya gelmezdik” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here